Bradbury Wool Rug - Ivory
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Classic Home Accessories Bradbury Wool Rug - Ivory is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Hand woven with fine New Zealand wool yarns, the Bradbury Wool rug brings texture and comfort to any indoor space. Fringe lines the entire edge for a casual yet sophisticated and elegant effect. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit.
Height: 0.5"
Width: 60"
Depth: 96"
Weight: 37 lbs
Width: 60"
Depth: 96"
Weight: 37 lbs
Color: Ivory
Color Family: Ivory, Gray, Natural
Color Family: Ivory, Gray, Natural
Material: 70% Wool, 30% Viscose / Cotton Canvas Backing
Disclaimer: The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products.
SKU: 30091164
Category: Accessories
Type: Rugs
Category: Accessories
Type: Rugs
Bradbury Wool Rug - Ivory
| SKU | 30091164 |
| Type | Rugs |
| Category | Accessories |
| Material | 70% Wool, 30% Viscose / Cotton Canvas Backing |
| Brand | Classic Home |
| Product Description | Hand woven with fine New Zealand wool yarns, the Bradbury Wool rug brings texture and comfort to any indoor space. Fringe lines the entire edge for a casual yet sophisticated and elegant effect. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit. |
| Height | 0.5" |
| Width | 60" |
| Depth | 96" |
| Weight | 37 lbs |
| Color | Ivory |
| Color Family | Ivory, Gray, Natural |
| Disclaimer | The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products. |
View Comparison
0