Caleigh Recliner
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Hooker Furniture Living Room Caleigh Recliner is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Exquisitely accented by tailored welting on the seat, a modified wing back and nailhead trim on the sides, base and back, the Caleigh Recliner makes comfort look good. The manual recliner pairs the Aspen Lenado finished leather cover in a taupe color with wood legs in the Natchez Brown finish for a warm and welcoming combination.
Carton: 39" L x 30.5" W x 39.5" H
Height: 40 1/2"
Width: 29 1/2"
Depth: 39"
Volume: 27.19 cu ft
Seat Height: 20 1/2"
Seat Width: 22"
Seat Depth: 24 1/2"
Arm Height: 24 1/2"
Weight: 101 lb
Specifications: Distance from Wall to Recline: 18.5
Full Recline Length: 67.5
Height: 40 1/2"
Width: 29 1/2"
Depth: 39"
Volume: 27.19 cu ft
Seat Height: 20 1/2"
Seat Width: 22"
Seat Depth: 24 1/2"
Arm Height: 24 1/2"
Weight: 101 lb
Specifications: Distance from Wall to Recline: 18.5
Full Recline Length: 67.5
Features: Full Recline Length: 67 1/2Natchez Brown finish084: Aspen Lenado LeatherBeige color family
Motion Type: Reclining
Style: Traditional
Finish: Natchez Brown
Color Family: Beige
Leather: Aspen Lenado (Finished)
Padding: Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery.
Frame Construction: Kiln dried, laminated, and select woods that are precision machined for fluid and consistent shape.
Seat: A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow soft comfort.
Seat Back: Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort.
Style: Traditional
Finish: Natchez Brown
Color Family: Beige
Leather: Aspen Lenado (Finished)
Padding: Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery.
Frame Construction: Kiln dried, laminated, and select woods that are precision machined for fluid and consistent shape.
Seat: A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow soft comfort.
Seat Back: Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort.
Material: Leather
Collection: Rc
SKU: RC143-094
Category: Living Room
Type: Chairs, Arm Chairs
SKU: RC143-094
Category: Living Room
Type: Chairs, Arm Chairs
Caleigh Recliner
| SKU | RC143-094 |
| Type | Chairs |
| Category | Living Room |
| Collection | Rc |
| Motion Type | Reclining |
| Material | Leather |
| Style | Traditional |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Exquisitely accented by tailored welting on the seat, a modified wing back and nailhead trim on the sides, base and back, the Caleigh Recliner makes comfort look good. The manual recliner pairs the Aspen Lenado finished leather cover in a taupe color with wood legs in the Natchez Brown finish for a warm and welcoming combination. |
| Carton | 39" L x 30.5" W x 39.5" H |
| Height | 40 1/2" |
| Width | 29 1/2" |
| Depth | 39" |
| Volume | 27.19 cu ft |
| Seat Height | 20 1/2" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 24 1/2" |
| Arm Height | 24 1/2" |
| Weight | 101 lb |
| Specifications | Distance from Wall to Recline: 18.5 Full Recline Length: 67.5 |
| Features | Full Recline Length: 67 1/2Natchez Brown finish084: Aspen Lenado LeatherBeige color family |
| Finish | Natchez Brown |
| Color Family | Beige |
| Leather | Aspen Lenado (Finished) |
| Additional Details |
Padding: Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. Frame Construction: Kiln dried, laminated, and select woods that are precision machined for fluid and consistent shape. Seat: A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow soft comfort. Seat Back: Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
View Comparison
0