Germain Leather Power Motion Sofa
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Bernhardt Living Room Germain Leather Power Motion Sofa is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: The Germain sofa offers a power-motion design deftly concealed under a handsome exterior. Draped in top grain leather, it has tight seat cushions and bustle back pillows for comfort, along with power lumbar and headrests. USB ports on the side add a touch of modern functionality.
Height: 38.5"
Width: 97.5"
Depth: 40.5"
Seat Height: 20.5"
Seat Width: 84"
Seat Depth: 22.5"
Arm Height: 24"
Between Arms: 84"
Specifications: This leather motion sofa offers comfort and style, as well as modern functionality.
Width: 97.5"
Depth: 40.5"
Seat Height: 20.5"
Seat Width: 84"
Seat Depth: 22.5"
Arm Height: 24"
Between Arms: 84"
Specifications: This leather motion sofa offers comfort and style, as well as modern functionality.
Features: Transitional styleShaped track armBustle backStitch detailBlock feetPower foot/head restUSB port includedSpecifications to change without notice
Finish: Mocha Finish
Fabric: 330-110 Leather
Fabric: 330-110 Leather
Disclaimer: Due to differences in screen resolutions, the fabrics and finishes displayed may vary from the actual fabric and finish colors.
Collection: Bernhardt Living
SKU: 2027RHO
Category: Living Room
Type: Sofas
SKU: 2027RHO
Category: Living Room
Type: Sofas
Germain Leather Power Motion Sofa
| SKU | 2027RHO |
| Type | Sofas |
| Category | Living Room |
| Collection | Bernhardt Living |
| Brand | Bernhardt |
| Product Description | The Germain sofa offers a power-motion design deftly concealed under a handsome exterior. Draped in top grain leather, it has tight seat cushions and bustle back pillows for comfort, along with power lumbar and headrests. USB ports on the side add a touch of modern functionality. |
| Height | 38.5" |
| Width | 97.5" |
| Depth | 40.5" |
| Seat Height | 20.5" |
| Seat Width | 84" |
| Seat Depth | 22.5" |
| Arm Height | 24" |
| Specifications | This leather motion sofa offers comfort and style, as well as modern functionality. |
| Features | Transitional styleShaped track armBustle backStitch detailBlock feetPower foot/head restUSB port includedSpecifications to change without notice |
| Finish | Mocha Finish |
| Fabric | 330-110 Leather |
| Disclaimer | Due to differences in screen resolutions, the fabrics and finishes displayed may vary from the actual fabric and finish colors. |
View Comparison
0