Heirloom Velvet Pouf
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Classic Home Living Room Heirloom Velvet Pouf is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Versatile yet undeniably chic, this pouf blends the opulent feel of velvet with an adaptable design for use as an ottoman, impromptu seating, or table. The stonewashed removable cover combines a soft touch with lasting durability. Stonewashing a process where subtle variations in color and texture add to the unique character of each individual pillow.
Height: 14"
Width: 18"
Depth: 18"
Weight: 3.96 lbs
Width: 18"
Depth: 18"
Weight: 3.96 lbs
Color: Hazel
Color Family: Stone Gray, Bay Green, Hazel
Color Family: Stone Gray, Bay Green, Hazel
Material: 100% Cotton
Disclaimer: The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products.
SKU: VP12220
Category: Living Room
Type: Ottomans, Poufs
Category: Living Room
Type: Ottomans, Poufs
Heirloom Velvet Pouf
| SKU | VP12220 |
| Type | Ottomans |
| Category | Living Room |
| Material | 100% Cotton |
| Brand | Classic Home |
| Product Description | Versatile yet undeniably chic, this pouf blends the opulent feel of velvet with an adaptable design for use as an ottoman, impromptu seating, or table. The stonewashed removable cover combines a soft touch with lasting durability. Stonewashing a process where subtle variations in color and texture add to the unique character of each individual pillow. |
| Height | 14" |
| Width | 18" |
| Depth | 18" |
| Weight | 3.96 lbs |
| Color | Hazel |
| Color Family | Stone Gray, Bay Green, Hazel |
| Disclaimer | The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products. |
View Comparison
0