Hermosa Outdoor Chair
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Bernhardt Exteriors Outdoor Hermosa Outdoor Chair is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Sharply modern design forms the angled base of the Hermosa outdoor chair. The seat and back cushions appear to float between the teak sides in Weathered Teak finish. The weather-resistant materials and performance fabric offer a comfortable seat in any outdoor setting.
Height: 29.5"
Width: 26"
Depth: 32.5"
Seat Height: 16"
Seat Width: 21.5"
Seat Depth: 22.5"
Between Arms: 21.5"
Specifications: Sharp angles support soft, all-weather cushions in this outdoor chair.
Width: 26"
Depth: 32.5"
Seat Height: 16"
Seat Width: 21.5"
Seat Depth: 22.5"
Between Arms: 21.5"
Specifications: Sharp angles support soft, all-weather cushions in this outdoor chair.
Features: Teak frame in Weathered Teak finishTight seat and backOutdoor performance fabricExterior grade wood & materialsProtective cover available for an additional chargeSpecifications subject to change without notice
Finish: Weathered Teak Finish
Fabric: 6063-000 Fabric
Fabric: 6063-000 Fabric
Disclaimer: Due to differences in screen resolutions, the fabrics and finishes displayed may vary from the actual fabric and finish colors.
SKU: O9113
Category: Outdoor
Type: Chairs
Category: Outdoor
Type: Chairs
Hermosa Outdoor Chair
| SKU | O9113 |
| Type | Chairs |
| Category | Outdoor |
| Brand | Bernhardt Exteriors |
| Product Description | Sharply modern design forms the angled base of the Hermosa outdoor chair. The seat and back cushions appear to float between the teak sides in Weathered Teak finish. The weather-resistant materials and performance fabric offer a comfortable seat in any outdoor setting. |
| Height | 29.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 32.5" |
| Seat Height | 16" |
| Seat Width | 21.5" |
| Seat Depth | 22.5" |
| Specifications | Sharp angles support soft, all-weather cushions in this outdoor chair. |
| Features | Teak frame in Weathered Teak finishTight seat and backOutdoor performance fabricExterior grade wood & materialsProtective cover available for an additional chargeSpecifications subject to change without notice |
| Finish | Weathered Teak Finish |
| Fabric | 6063-000 Fabric |
| Disclaimer | Due to differences in screen resolutions, the fabrics and finishes displayed may vary from the actual fabric and finish colors. |
View Comparison
0