Lynwood Wool Rug - Gray
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Classic Home Accessories Lynwood Wool Rug - Gray is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Understated and artisanal, this handwoven rug features natural New Zealand wool for a richly textured, timeless look that suits any casual setting. This rug infuses organic warmth into any room, making it a versatile, eco-friendly choice.
Height: 0.8"
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 6.6 lbs
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 6.6 lbs
Color: Gray
Color Family: Gray, Natural
Color Family: Gray, Natural
Material: 100% New Zealand Wool / Cotton Canvas Backing
Disclaimer: The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products.
SKU: 30091530
Category: Accessories
Type: Rugs
Category: Accessories
Type: Rugs
Lynwood Wool Rug - Gray
| SKU | 30091530 |
| Type | Rugs |
| Category | Accessories |
| Material | 100% New Zealand Wool / Cotton Canvas Backing |
| Brand | Classic Home |
| Product Description | Understated and artisanal, this handwoven rug features natural New Zealand wool for a richly textured, timeless look that suits any casual setting. This rug infuses organic warmth into any room, making it a versatile, eco-friendly choice. |
| Height | 0.8" |
| Width | 24" |
| Depth | 36" |
| Weight | 6.6 lbs |
| Color | Gray |
| Color Family | Gray, Natural |
| Disclaimer | The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products. |
View Comparison
0