Monterey Jute Rug - Blue/Natural
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Classic Home Accessories Monterey Jute Rug - Blue/Natural is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Alternating hues give this rug a tile-like effect that adds subtle color and visual interest to any setting. Handwoven from jute, this blue rug suits medium traffic and brings texture and an organic element to any design.
Height: 0.5"
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 7 lbs
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 7 lbs
Color: Blue/Natural
Color Family: Ivory/Natural, Green/Natural, Blue/Natural
Color Family: Ivory/Natural, Green/Natural, Blue/Natural
Material: 100% Jute / Cotton Canvas Backing
Disclaimer: The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products.
SKU: 30091730
Category: Accessories
Type: Rugs
Category: Accessories
Type: Rugs
Monterey Jute Rug - Blue/Natural
| SKU | 30091730 |
| Type | Rugs |
| Category | Accessories |
| Material | 100% Jute / Cotton Canvas Backing |
| Brand | Classic Home |
| Product Description | Alternating hues give this rug a tile-like effect that adds subtle color and visual interest to any setting. Handwoven from jute, this blue rug suits medium traffic and brings texture and an organic element to any design. |
| Height | 0.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 36" |
| Weight | 7 lbs |
| Color | Blue/Natural |
| Color Family | Ivory/Natural, Green/Natural, Blue/Natural |
| Disclaimer | The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products. |
View Comparison
0