Muda Rug - Natural/Ivory
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Classic Home Accessories Muda Rug - Natural/Ivory is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Infuse your room with a textured artisanal feel with this handwoven rug crafted from a sustainable blend of jute, wool, and cotton. Highlighting the beauty of traditional craftsmanship, this rug brings echoes of seaside towns and ports to your space. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit.
Height: 1"
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 2.3 lbs
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 2.3 lbs
Material: 50% Jute, 40% Wool, 10% Cotton
Disclaimer: The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products.
SKU: 30091240
Category: Accessories
Type: Rugs
Category: Accessories
Type: Rugs
Muda Rug - Natural/Ivory
| SKU | 30091240 |
| Type | Rugs |
| Category | Accessories |
| Material | 50% Jute, 40% Wool, 10% Cotton |
| Brand | Classic Home |
| Product Description | Infuse your room with a textured artisanal feel with this handwoven rug crafted from a sustainable blend of jute, wool, and cotton. Highlighting the beauty of traditional craftsmanship, this rug brings echoes of seaside towns and ports to your space. Made for medium traffic, select from multiple sizes for a perfect fit. |
| Height | 1" |
| Width | 24" |
| Depth | 36" |
| Weight | 2.3 lbs |
| Disclaimer | The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products. |
View Comparison
0