Oxnard Wool Rug - Gray
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Classic Home Accessories Oxnard Wool Rug - Gray is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Hand-braided and woven from fine-spun New Zealand wool, this rug offers a classic design with true artisanal beauty. Plush, eco-friendly wool makes this an ideal choice for the sustainability-minded while the soft hue suits any palette.
Height: 0.8"
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 7.5 lbs
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 7.5 lbs
Color: Gray
Color Family: Ivory, Gray
Color Family: Ivory, Gray
Material: 100% New Zealand Wool / Cotton Canvas Backing
Disclaimer: The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products.
SKU: 30091580
Category: Accessories
Type: Rugs
Category: Accessories
Type: Rugs
Oxnard Wool Rug - Gray
| SKU | 30091580 |
| Type | Rugs |
| Category | Accessories |
| Material | 100% New Zealand Wool / Cotton Canvas Backing |
| Brand | Classic Home |
| Product Description | Hand-braided and woven from fine-spun New Zealand wool, this rug offers a classic design with true artisanal beauty. Plush, eco-friendly wool makes this an ideal choice for the sustainability-minded while the soft hue suits any palette. |
| Height | 0.8" |
| Width | 24" |
| Depth | 36" |
| Weight | 7.5 lbs |
| Color | Gray |
| Color Family | Ivory, Gray |
| Disclaimer | The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products. |
View Comparison
0