Santa Cruz Jute Rug - Natural
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Classic Home Accessories Santa Cruz Jute Rug - Natural is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Give your space an artisanal, dimensional look with this hand-braided rug crafted from neutral shades of jute. Eco-friendly and sustainable, this rug infuses texture and an organic element to any indoor setting.
Height: 0.5"
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 7 lbs
Width: 24"
Depth: 36"
Weight: 7 lbs
Color: Natural
Color Family: Natural, Ivory
Color Family: Natural, Ivory
Material: 100% Jute / Cotton Canvas Backing for Size 5x8 and Larger
Disclaimer: The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products.
SKU: 30091760
Category: Accessories
Type: Rugs
Category: Accessories
Type: Rugs
Santa Cruz Jute Rug - Natural
| SKU | 30091760 |
| Type | Rugs |
| Category | Accessories |
| Material | 100% Jute / Cotton Canvas Backing for Size 5x8 and Larger |
| Brand | Classic Home |
| Product Description | Give your space an artisanal, dimensional look with this hand-braided rug crafted from neutral shades of jute. Eco-friendly and sustainable, this rug infuses texture and an organic element to any indoor setting. |
| Height | 0.5" |
| Width | 24" |
| Depth | 36" |
| Weight | 7 lbs |
| Color | Natural |
| Color Family | Natural, Ivory |
| Disclaimer | The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products. |
View Comparison
0