Teddy Plush Accent Chair
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Classic Home Living Room Teddy Plush Accent Chair is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: The Teddy Plush Accent Chair features soft faux fur upholstery and Pirelli webbing, offering both comfort and durability. Its modern sculptural design and unique silhouette bring a bold and stylish touch to any space, while the sleek, contemporary aesthetic elevates the overall look of your living area or lounge.
Height: 29"
Width: 32.5"
Depth: 31.5"
Seat Height: 18.5"
Seat Width: 22"
Seat Depth: 24.5"
Weight: 57.2 lbs
Weight Capacity: 250 LBS Per Seat
Arm Height From Floor: 28.5"
Width: 32.5"
Depth: 31.5"
Seat Height: 18.5"
Seat Width: 22"
Seat Depth: 24.5"
Weight: 57.2 lbs
Weight Capacity: 250 LBS Per Seat
Arm Height From Floor: 28.5"
Color: Beige
Color Family: Granite, Beige
Color Family: Granite, Beige
Material: 100% Polyester
Seat Count: 1
Seat Cushion Composition: Block Foam
Seat Construction: Pirelli Webbing
Seat Count: 1
Seat Cushion Composition: Block Foam
Seat Construction: Pirelli Webbing
Disclaimer: The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products.
SKU: 53006040
Category: Living Room
Type: Chairs, Accent Chairs
Category: Living Room
Type: Chairs, Accent Chairs
Teddy Plush Accent Chair
| SKU | 53006040 |
| Type | Chairs |
| Category | Living Room |
| Material | 100% Polyester |
| Brand | Classic Home |
| Product Description | The Teddy Plush Accent Chair features soft faux fur upholstery and Pirelli webbing, offering both comfort and durability. Its modern sculptural design and unique silhouette bring a bold and stylish touch to any space, while the sleek, contemporary aesthetic elevates the overall look of your living area or lounge. |
| Height | 29" |
| Width | 32.5" |
| Depth | 31.5" |
| Seat Height | 18.5" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 24.5" |
| Weight | 57.2 lbs |
| Color | Beige |
| Color Family | Granite, Beige |
| Disclaimer | The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products. |
View Comparison
0