Vivica Leather Power Recliner - Dark Brown
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Classic Home Living Room Vivica Leather Power Recliner - Dark Brown is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: The Vivica Power Recliner combines refined design with everyday functionality. Upholstered in half-grain leather, featuring rounded legs, and finished with a distressed look, it’s built for both style and comfort. Elevate your lounging experience with every recline. Available in Toffee and Dark Brown.
Height: 38"
Width: 29"
Depth: 39"
Weight: 101 lbs
Width: 29"
Depth: 39"
Weight: 101 lbs
Color: Dark Brown
Color Family: Toffee, Dark Brown
Color Family: Toffee, Dark Brown
Material: Half Grain Leather
Disclaimer: The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products.
SKU: 2219RE31
Category: Living Room
Type: Chairs, Accent Chairs
Category: Living Room
Type: Chairs, Accent Chairs
Vivica Leather Power Recliner - Dark Brown
| SKU | 2219RE31 |
| Type | Chairs |
| Category | Living Room |
| Material | Half Grain Leather |
| Brand | Classic Home |
| Product Description | The Vivica Power Recliner combines refined design with everyday functionality. Upholstered in half-grain leather, featuring rounded legs, and finished with a distressed look, it’s built for both style and comfort. Elevate your lounging experience with every recline. Available in Toffee and Dark Brown. |
| Height | 38" |
| Width | 29" |
| Depth | 39" |
| Weight | 101 lbs |
| Color | Dark Brown |
| Color Family | Toffee, Dark Brown |
| Disclaimer | The color of the product might differ due to production and your monitor screen settings. It’s essential to ensure proper color calibration to accurately represent our products. |
View Comparison
0