Elizabeth Fabric Swivel Chair
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Bernhardt Interiors Living Room Elizabeth Fabric Swivel Chair is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. With its classic barrel design and tapered arms, the Elizabeth swivel chair strikes a chic and modern silhouette. Tightly upholstered in your choice of fabric, it swivels on an aluminum base. The curved shape provides luxurious support and softens the look of a room.
Height: 31.5"
Width: 35"
Depth: 32.5"
Seat Height: 18"
Seat Width: 23"
Seat Depth: 22.5"
Arm Height: 23.5"
Between Arms: 23"
Specifications: A chic and modern swivel chair with a classic barrel design, available in a variety of fabrics.
Width: 35"
Depth: 32.5"
Seat Height: 18"
Seat Width: 23"
Seat Depth: 22.5"
Arm Height: 23.5"
Between Arms: 23"
Specifications: A chic and modern swivel chair with a classic barrel design, available in a variety of fabrics.
Fabric: 1146-002 Fabric
Disclaimer: Due to differences in screen resolutions, the fabrics and finishes displayed may vary from the actual fabric and finish colors.
SKU: N1745S
Category: Living Room
Type: Chairs
Category: Living Room
Type: Chairs
Elizabeth Fabric Swivel Chair
| SKU | N1745S |
| Type | Chairs |
| Category | Living Room |
| Brand | Bernhardt Interiors |
| Product Description | Bernhardt Interiors offers high-design furniture with an eclectic edge. With its classic barrel design and tapered arms, the Elizabeth swivel chair strikes a chic and modern silhouette. Tightly upholstered in your choice of fabric, it swivels on an aluminum base. The curved shape provides luxurious support and softens the look of a room. |
| Height | 31.5" |
| Width | 35" |
| Depth | 32.5" |
| Seat Height | 18" |
| Seat Width | 23" |
| Seat Depth | 22.5" |
| Arm Height | 23.5" |
| Specifications | A chic and modern swivel chair with a classic barrel design, available in a variety of fabrics. |
| Fabric | 1146-002 Fabric |
| Disclaimer | Due to differences in screen resolutions, the fabrics and finishes displayed may vary from the actual fabric and finish colors. |
View Comparison
0