Ares Fabric Swivel Chair
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Bernhardt Interiors Living Room Ares Fabric Swivel Chair is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: Movement and flow create a glamourous design in the Ares swivel chair. A tightly upholstered base sweeps to the floor, while polished stainless steel forms a T-shaped, klismos-inspired back. The juxtaposition of hard and soft surfaces makes a beautifully reflective statement of comfort and high design.
Height: 28"
Width: 27"
Depth: 26.5"
Seat Height: 17.5"
Seat Width: 26.5"
Seat Depth: 25"
Arm Height: 28"
Between Arms: 26.5"
Specifications: Glamorous metal encircles a deep upholstered seat on this beautiful swivel chair.
Width: 27"
Depth: 26.5"
Seat Height: 17.5"
Seat Width: 26.5"
Seat Depth: 25"
Arm Height: 28"
Between Arms: 26.5"
Specifications: Glamorous metal encircles a deep upholstered seat on this beautiful swivel chair.
Fabric: 2830-000 Fabric
Disclaimer: Due to differences in screen resolutions, the fabrics and finishes displayed may vary from the actual fabric and finish colors.
SKU: N6112S
Category: Living Room
Type: Chairs
Category: Living Room
Type: Chairs
Ares Fabric Swivel Chair
| SKU | N6112S |
| Type | Chairs |
| Category | Living Room |
| Brand | Bernhardt Interiors |
| Product Description | Movement and flow create a glamourous design in the Ares swivel chair. A tightly upholstered base sweeps to the floor, while polished stainless steel forms a T-shaped, klismos-inspired back. The juxtaposition of hard and soft surfaces makes a beautifully reflective statement of comfort and high design. |
| Height | 28" |
| Width | 27" |
| Depth | 26.5" |
| Seat Height | 17.5" |
| Seat Width | 26.5" |
| Seat Depth | 25" |
| Arm Height | 28" |
| Specifications | Glamorous metal encircles a deep upholstered seat on this beautiful swivel chair. |
| Fabric | 2830-000 Fabric |
| Disclaimer | Due to differences in screen resolutions, the fabrics and finishes displayed may vary from the actual fabric and finish colors. |
View Comparison
0