Henley Power Recliner with Power Headrest
Available at Crescent House Furniture in Cedar Park, TX
The Hooker Furniture Living Room Henley Power Recliner with Power Headrest is available in the Cedar Park, TX area from Crescent House Furniture. Please request information here or call our store to verify availability.
Have Questions About Our Products or Pricing?
Talk to a Design Specialist Today!
Product Description: The Henley Power Recliner combines traditional elegance with modern convenience. Its top-grain aniline leather in a rich burgundy tone provides luxurious comfort. With power reclining, a power headrest, and a USB port, this recliner also features a broad wingback design, flared arms, and contrasting welt detail for a refined look. Perfect for a living room or cozy reading nook. Hooker Furniture Upholstery is a designer-inspired collection of upscale leather seating that includes versatile reclining chairs, modern-day reclining sofas, eclectic club and artisan accent chairs, as well as a selection of executive desk chairs for the home. Designed and curated to appeal to a variety of style tastes, each piece from Hooker Furniture Upholstery is meticulously crafted in a unique selection of textures and hues.
Carton: 32" L x 33.5" W x 33" H
Height: 44 3/4"
Width: 32 3/4"
Depth: 38 1/4"
Volume: 20.47 cu ft
Seat Height: 22 1/2"
Seat Width: 21 1/2"
Seat Depth: 21 1/4"
Arm Height: 26 1/2"
Weight: 116.84 lb
Specifications: Distance from Wall to Recline: 20
Full Recline Length: 70.5
Height: 44 3/4"
Width: 32 3/4"
Depth: 38 1/4"
Volume: 20.47 cu ft
Seat Height: 22 1/2"
Seat Width: 21 1/2"
Seat Depth: 21 1/4"
Arm Height: 26 1/2"
Weight: 116.84 lb
Specifications: Distance from Wall to Recline: 20
Full Recline Length: 70.5
Features: Power reclinePower headrestSoft traditional styleBroad back wing chair designLightly scaled flared roll armContrasting welt showcases the delicate lines of the silhouetteLeather is top grain with wax & oil aniline with a good burst recovery, saturated color, smooth grain and mid-high sheen
Motion Type: Reclining
Style: Traditional
Finish: Dark Espresso wood leg finish
Color Family: Red
Leather: Benjamin Burgundy (Aniline Top Grain)
Padding: Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery.
Seat: A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow soft comfort.
Seat Back: Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort.
Style: Traditional
Finish: Dark Espresso wood leg finish
Color Family: Red
Leather: Benjamin Burgundy (Aniline Top Grain)
Padding: Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery.
Seat: A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow soft comfort.
Seat Back: Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort.
Material: Leather
Collection: Rc
SKU: RC826-PH-054
Category: Living Room
Type: Chairs, Arm Chairs
SKU: RC826-PH-054
Category: Living Room
Type: Chairs, Arm Chairs
Henley Power Recliner with Power Headrest
| SKU | RC826-PH-054 |
| Type | Chairs |
| Category | Living Room |
| Collection | Rc |
| Motion Type | Reclining |
| Material | Leather |
| Style | Traditional |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | The Henley Power Recliner combines traditional elegance with modern convenience. Its top-grain aniline leather in a rich burgundy tone provides luxurious comfort. With power reclining, a power headrest, and a USB port, this recliner also features a broad wingback design, flared arms, and contrasting welt detail for a refined look. Perfect for a living room or cozy reading nook. Hooker Furniture Upholstery is a designer-inspired collection of upscale leather seating that includes versatile reclining chairs, modern-day reclining sofas, eclectic club and artisan accent chairs, as well as a selection of executive desk chairs for the home. Designed and curated to appeal to a variety of style tastes, each piece from Hooker Furniture Upholstery is meticulously crafted in a unique selection of textures and hues. |
| Carton | 32" L x 33.5" W x 33" H |
| Height | 44 3/4" |
| Width | 32 3/4" |
| Depth | 38 1/4" |
| Volume | 20.47 cu ft |
| Seat Height | 22 1/2" |
| Seat Width | 21 1/2" |
| Seat Depth | 21 1/4" |
| Arm Height | 26 1/2" |
| Weight | 116.84 lb |
| Specifications | Distance from Wall to Recline: 20 Full Recline Length: 70.5 |
| Features | Power reclinePower headrestSoft traditional styleBroad back wing chair designLightly scaled flared roll armContrasting welt showcases the delicate lines of the silhouetteLeather is top grain with wax & oil aniline with a good burst recovery, saturated color, smooth grain and mid-high sheen |
| Finish | Dark Espresso wood leg finish |
| Color Family | Red |
| Leather | Benjamin Burgundy (Aniline Top Grain) |
| Additional Details |
Padding: Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. Seat: A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow soft comfort. Seat Back: Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
View Comparison
0